Python jako narzędzie budowania projektu w C++

Nowoczesny C++ ma wiele narzędzi służących do wspomagania jego budowy. Jednym z takich narzędzi jest język Python, który z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach popularności. Python jest językiem skryptowym co go predystynuje do używania w projektach korzystających z C++.

Budowa struktury projektu

Można ręcznie tworzyć katalogi oraz szablony plików składające się na strukturę projektu. Można jednak także posłużyć się Pythonem, i usprawnić ten proces. W tym celu należy załączyć do skryptu plik os, który posiada metodę mkdir(). Ma ona dwa konstruktory, jeden przyjmuje jeden parametr (ścieżkę), drugi dwa parametry (ścieżkę oraz prawa do katalogu).

os.mkdir(path)
os.mkdir(path, access_rights)

Tworzenie szblonów plików

Jeżeli jest przynajmniej częściowo znana struktura plików można zacząć ich tworzenie w sposób automatyczny za pomocą Pythona. Warto tu skorzystać z instrukcji open(). Przyjmuje ona dwa parametry – nazwę pliku, oraz specyfikację.

f = open("main.cpp", "w+")

W tym przykładzie w oznacza write – zapis pliku, natomiast znak + oznacza, że plik jeszcze nie istnieje. Możliwe są jeszcze opcje r -read oraz a – append (tu plus ma takie samo znaczenie jak w przypadku write). Jeżeli chcemy w pliku coś od razu zapisać można skorzystać z polecenia write():

f.write("//This file was created by Python 3.7)

Na końcu warto zamknąć plik:

f.close()

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *